BORSA GÜNE YÜZDE 0,02 ORANINDA DÜŞÜŞLE YATAY BAŞLADI

Borsa İstanbul güne yatay başlangıç yaptı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,02 oranında değer kaybıyla işlemlere başlarken BİST 100 endeksi 1089,39 seviyesinden açılış yaptı.

BORSA GÜNE YÜZDE 0,02 ORANINDA DÜŞÜŞLE YATAY BAŞLADI

09.09.2020 09:09 0 Yazdır

BIST dünü yurtdışına paralel günü satıcılı kapatsa da satışlar yurtdışına göre sınırlı kalmaya devam etti.  Bununla beraber, TL'deki değer kayıpları sınırlı şekilde devam ettikçe BIST'te tepki alımı denemeleri oluşsa da zayıf kalması beklenmekte.  Jeopolitik risk algısı son bir haftada zayıflasa da Akdeniz'deki gelişmeler yurtiçi piyasalar açısından yakından takip edilmeye devam edecek. Gerilimin tekrar tırmanması BIST'te satışların güçlenmesine neden olabilir. Akdenizdeki gelişmelere paraleler İngiltere'den gelen aşı denemelerinin durdurulduğu haberiyle piyasalardaki satış baskısı artı. Bu sabah bu gelişmelerin etkisiyle güne başlayan Borsa İstanbul dünkü kapanışa göre yüzde 0,02 oranında gerileyerek 1089,39 seviyesinden güne başlangıç yaptı. 

 

 

SABAH BÜLTENİ AÇILIŞ BEKLENTİLERİ 

ABD borsalarında teknoloji hisseleri önderliğinde satış baskısı devam ederken bu sabah ABD vadeli kontratlarda ise sert düşüş sonrası sınırlı tepki alımları var. Asya borsaları ise satıcılı bir seyir izliyor. Endeksin güne yatay bir seyirle başlaması bekleniyor

Piyasalarda Risk İştahının Seyri Fiyatlamaları Etkilemeye Devam Ediyor...
Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 515 seviyesine yükselirken, aşı konusundaki gelişmeler ilaç firmaları ile beraber ABD endekslerini baskılıyor. ABD endekslerinde ağırlığı yüksek olan teknoloji şirketlerinde de kayıplar devam ediyor.

Yeni işlem gününde, zayıf veri akışı ile birlikte Asya seansında ana endeksler ve vadeli işlem sözleşmeleri fiyatlama davranışlarında ayrışmanın devam ettiği izleniyor.
Ayrıca, yeni tip koronavirüse yönelik aşı çalışmalarının süreci ve sürece yönelik haber akışları global risk iştahı etkileri nedeniyle tarafında yakından takip edilemeye devam edilecek.

Borsa işlemlerinizde düşük komisyon ödemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. 

PİYASALAR SATIŞ BASKISINDAN SIYRILMAYA ÇALIŞIYOR
ABD'de teknoloji şirketleri öncülüğünde yaşanan geri çekilme genele yayılırken risk iştahı ise önemli ölçüde bozulmuş durumda. Bu noktada ABD borsalarındaki sert satışların ardından yeni güne başlarken Asya piyasalarının zayıf bir zeminde hareket ettiğini görüyoruz. Piyasaların dengeye oturması için teknoloji şirketlerindeki baskının azalması gerekiyor. Bu noktada özellikle Nasdaq vadeli işlem kontratlarında görülen yukarı yönlü eğilimin gün içinde ne derece güç kazanabileceğini izleyeceğiz. Mart ayındaki dip seviyeler ile kıyasladığımızda Nasdaq'ın son birkaç gündeki sert satışlara karşın hâlâ %60'ın üzerinde primli olması ise dikkat çekiyor. Dolayısıyla kısa vadede görebileceğimiz olası bir toparlanmanın daha uzun vadeye yayılma potansiyeli soru işareti yaratıyor.

Yurtiçinde son zamanlarda olduğu gibi dün de; jeopolitik meselelere dair gelişmeler yine öncelikli olarak takip edildi. Türkiye'nin NATO üzerinden arabuluculuk girişimleri devam ederken, Yunan tarafının ise bir uzlaşıdan uzak olmaya devam ettiğine dair gelen açıklamalar ve iki ülke askeri yetkilileri arasında yapılması düşünülen görüşmelerin ertelenmesi ile TL varlıkları baskı altında kaldı. Güne pozitif başlayan Borsa İstanbul; küresel tarafta risk alma iştahuna olumsuz yansıyacak gelişmelerle birlikte satış baskısı altına girerken, kurlarda da yeni rekorlar görüldü. Yeni günde de, iç tarafta dikkatlerimiz; öncelik olarak jeopolitik risklerin durumunda olacak. Ayrıca, TL varlıklarına etki etmesi muhtemel küresel gelişmeler ve yine; TCMB ve BDDK gibi regülatörler ile hükumet ceohesinden gelebilecek ekstra adımlarla da volatil işlemler görülebilir. 

Dün genele yayılan zayıf risk iştahı bu sabah Asya'da devam ediyor. ABD borsalarında yaşanan düşüşe öncülük eden Nasdaq endeksi bugün vadelilerde tepki yükselişi ile karşılaşıyor. Ancak, global büyüme endişelerinin tekrar gündeme gelmesi ile dün dramatik bir düşüş yaşayan petrol bu sabah da baskı altında. ABD on yıllık tahvil faizi de düşerken, Dolar'daki güçlenmeye karşın Ons Altın'ın yükselmesi global büyümeye yönelik endişelerin fiyatlamalarda baskın olmaya devam edebileceğini gösteriyor. ABD vadelilerindeki yükselişe rağmen de Asya'nın dışında Avrupa vadelileri baskı altında. İki günlük yükselişin ardından dün küresel piyasalara paralel değer kaybeden BIST100 endeksi ise güne yataya yakın hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeks, küresel piyasalara paralel gün içerisinde güçsüz bir görüntü sergileyebilir. Önemli yakın destek ve direnç sırasıyla 1.082 ve 1.096 seviyelerinde.

Analistler, dün akşam Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva'nın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarar gören dünya ekonomisinde bazı toparlanma işaretleri olduğunu kaydetmesinin ardından petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında görece sakin bir seyir izlendiğini ifade ediyor.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, Kovid-19 tedavisine ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirten analistler, teknoloji hisselerinin seyrinin bir süre daha küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olabileceğini belirtiyorlar. 

Dolar endeksi 93,50 seviyesine yaklaşırken, ECB öncesi EUR/USD 1,18 altında. Ancak esas düşüş Brexit kaygılarıyla 1,30 altına sarkan GBP/USD paritesinde yaşandı. İçeride ise dolar kuru 7,42 üzerinde kalma eğiliminde, kısa vadeli olarak 7,50 direnç konumunda. Euro kurunda da 8,76 destek seviyesi üzerinde 8,83 direnci izlenecektir.


Petrolde düşüş sonrası toparlanma çabası var ancak Brent petrol 40 dolar varil seviyesi altında. Altında sermaye piyasalarındaki kayıplar ile tepki alımı sürüyor. Dolar ons 1925 seviyesi üzerinde 1945 direncini hedeflemekte. Gram TL bazında ise 465 seviyesi üzerinde 472 direnci takip edilecektir. Manşette Öne Çıkanlar
° Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tüm tatbikatlarının NATO kuralları çerçevesinde yapıldığını ifade etti.
° Güney Afrika ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla yüzde 51 daraldı, resesyon dördüncü çeyreğine girdi.
° Euro Bölgesi ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11.8 daraldı. Bu veri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.7 geriledi
° İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda valiliklere "Kovid-19 Tedbirleri" konulu ek genelge gönderdiği açıklandı. Valiliklere gönderilen genelgeye göre tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra müzik yayınına hiçbir şartta izin verilmeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca, Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.
° Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda Türkiye ekonomisinin 2020 için büyüme tahminini yüzde eksi 3,9'dan yüzde eksi 3,2'ye revize ettiğini açıkladı.
° Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı değerlendirmede, "Tüm öncü göstergeler Türkiye açısından en kötünün geride kaldığını gösteriyor. 2. yarıda `V' şeklinde toparlanma bekliyoruz. Cari dengeyi rekabetçi kur politikası ile sağlayacağız" ifadesi basında yer aldı.
° Çin'de Ağustos ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre piyasa beklentisinin hafif altında yüzde 2,4 arttı.(Önceki %2,7, Beklenti %2,5)
° ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçi liderler 300 milyar dolarlık bir Corona virüsü yardım paketini Kongre'ye sunmaya hazırlandığı fakat Demokratların şimdiden tasarıyı pandeminin oluşturduğu koşulları karşılamaya yetersiz olduğu gerekçesiyle reddettiği açıklandı. (Kaynak: Reuters)
° Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının son aşamadaki klinik testleri, bir deneğin aşıya olumsuz tepkiler vermesi üzerine askıya alındığı açıklandı. (Kaynak: Reuters)

 

Teknik Analiz 

Son iki günde olduğu gibi düne de pozitif başlangıç yapan endekste, 1102.80 puan test edildikten sonra; küresel taraftaki gelişmeler ve iç taraftaki jeopolitik risklere dair belirsizliklerin devamı ile satış baskısı oluştu. Günü 1089.60 puandan kapatan endekste, yeni günde de dikkatlerimiz iç ve dış taraftaki risklerin durumunda olacak. Dün olduğu gibi bugün de satıcılı işlemlerin ağırlık kazanması durumunda; 1082, 1077 ve 1075 seviyeleri ilk etapta takip edilebilir. Özellikle de 1075 'in kalıcılıkla aşağı yönlü geçilmesi durumunda satıcılı hareketler derinleşebilir. Öte yandan, yeni günde yukarı yönlü hareketler oluşması durumunda ise; 1100, 1106, 1113, 1118 ve 1120 direnç seviyeleri de sırasıyla takibe alınabilir. 

 
Yükselen % Düşen % Hacim mn TL BİST 100 Etki +/-
UTPYA 10,00 FORMT -10,00 GSRAY 1.115 FROTO 0,38
RALYH 10,00 PKENT -10,00 TSPOR 1.023 PETKM 0,36
DAGHL 10,00 DOBUR -10,00 PETKM 829 TTRAK 0,28
DITAS 10,00 PEKGY -10,00 BJKAS 692 MPARK 0,26
AKMGY 9,99 LUKSK -9,99 EKGYO 642 AGHOL 0,16
LINK 9,99 GSDDE -8,02 FENER 632 TCELL -1,63
MEGAP 9,99 INTEM -7,51 THYAO 624 ASELS -0,59
KLGYO 9,98 YKGYO -7,28 RTALB 608 TUPRS -0,56
TKURU 9,98 SEKUR -7,14 GARAN 530 GARAN -0,42
MRSHL 9,97 LIDFA -6,04 KRDMD 486 KCHOL -0,35

 
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
° PEKGY - Peker GYO A.Ş.'nin İç Kaynaklardan Bedelsiz Sermaye Artırım Başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 02/09/2020 Tarihli toplantısında onaylanarak 2020/54 sayılı bülteninde yayınlanmıştır. Onaylı ihraç belgesi KAP'ta paylaşılmıştır. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi : 09.09.2020 olarak açıklanmıştır.

A1 CAPİTAL / QNB Finansinvest / ZİRAAT YATIRIM / ÜNLÜ MEKUL / IŞIK MENKUL  

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Hisse Son Değişim
SODSN 35.2 10,00 %
PKENT 1076.9 10,00 %
POLTK 481.1 9,99 %
MAALT 189.4 9,99 %
PKART 18.72 9,99 %
BURVA 54.6 9,99 %
MERIT 119.1 9,97 %
FMIZP 173.1 9,97 %
UZERB 95.4 9,97 %
YESIL 184.2 9,97 %
TURGG 155.7 9,96 %
GEDZA 32.02 9,96 %
KRONT 51.9 9,96 %
INVEO 77.9 9,95 %
ARTI 9.51 9,94 %
BURCE 26.32 9,94 %
OYAYO 10.62 9,94 %
SNKRN 26.76 9,94 %
ARMDA 63.1 9,93 %
AYCES 66.4 9,93 %
ISGSY 21.08 9,91 %
YGYO 1.8 9,76 %
TKURU 332 9,75 %
AGYO 2.93 9,74 %
KERVN 1.37 9,60 %
LUKSK 36.96 9,48 %
ROYAL 3.55 8,90 %
ARENA 47.56 8,04 %
EMKEL 5.25 7,36 %
KORDS 19.31 6,98 %

Hisse Son Değişim
SUMAS 68.45 -9,99 %
KUTPO 50.05 -9,98 %
ISKUR 350000 -8,38 %
ISBIR 4100 -7,97 %
TACTR 13.14 -6,74 %
SELGD 4.91 -6,48 %
CRFSA 73.15 -5,49 %
RAYSG 16.08 -4,96 %
DOHOL 3.46 -4,68 %
EKIZ 7.06 -4,08 %
BERA 20.98 -4,03 %
KAPLM 34.6 -3,89 %
SAFKR 10.97 -3,86 %
TDGYO 9.49 -3,85 %
SEKUR 15.29 -3,84 %
KAREL 23.7 -3,81 %
PINSU 8.89 -3,79 %
UMPAS 3 -3,54 %
DGKLB 2.49 -3,49 %
NTHOL 3.4 -3,41 %
TRGYO 4.01 -3,37 %
KARSN 3.73 -3,37 %
TUPRS 106.3 -3,36 %
BUCIM 11.77 -3,29 %
TKFEN 18.08 -3,21 %
DOGUB 4.85 -3,19 %
YKGYO 4.56 -3,18 %
EUKYO 3.97 -3,17 %
KCHOL 21.42 -3,16 %
ASUZU 19.93 -3,16 %

Hisse Son Fiyat Değişim Hacim
SISE 7.82 0,09 % 2.728.563.543
KOZAL 116.1 5,60 % 2.060.992.555
THYAO 13.23 -0,03 % 1.732.658.672
DOHOL 3.46 -0,17 % 1.720.364.535
EKGYO 2.45 -0,03 % 1.553.644.463
GARAN 10.02 -0,29 % 1.484.412.568
KRDMD 6.61 0,20 % 1.466.552.690
ALARK 10.48 0,29 % 938.750.687
TSKB 1.88 0,01 % 836.222.287
TCELL 16.58 -0,27 % 760.815.919
OTKAR 402.5 -8,40 % 685.649.739
AKBNK 6.91 -0,20 % 683.187.757
PETKM 5.07 -0,01 % 597.995.148
EREGL 15.19 0,05 % 589.914.092
SKBNK 1.59 -0,05 % 574.728.457
KOZAA 16.35 0,08 % 536.528.953
EGEEN 1828.6 43,60 % 509.957.783
PGSUS 76.65 -2,20 % 476.537.999
FENER 41.9 1,20 % 463.778.048
TUPRS 106.3 -3,70 % 420.760.305
ASELS 18.18 -0,38 % 420.079.359
ZOREN 3.02 0,02 % 419.315.707
YKBNK 3.14 -0,08 % 380.457.648
VAKBN 4.73 -0,13 % 370.035.127
JANTS 565 0,50 % 369.544.808
KONYA 1495 73,20 % 358.305.049
HEKTS 27.4 -0,88 % 340.238.586
ODAS 3.76 -0,06 % 332.411.874
KORDS 19.31 1,26 % 319.307.230
IHLGM 1.38 0,01 % 286.708.500